Дизайн посмішки

 

Англійський письменник-романіст Чарльз Рід колись зауважив: “Краса – це сила, а посмішка – її зброя “. Здатність посміхатися є однією із найголовніших невербальних навичок спілкування якою володіють люди і яка однаково інтерпретується в усіх культурах світу. Посміхаючись, ми позитивно впливаємо на наші особисті та професійні відносини, а деякі дослідники навіть стверджують, що посмішка корисна для нашого фізичного та психічного здоров’я. Результати численних опитувань стверджують, що близько 90% дорослих людей вважають привабливу посмішку важливим фактором соціального та кар’єрного успіху.

Проте не всі впевнені у своїй посмішці. Через різноманітні причини, багато людей дивляться у дзеркало і не знаходять там омріяної привабливої посмішки.

Косметична стоматологія може повністю виправити або значно покращити цю ситуацію за допомогою комплексного підходу – моделювання посмішки. Використовуючи традиційні та новітні стоматологічні технології, спеціаліст косметичної стоматології може створити пацієнтові нову посмішку, яка подарує відчуття впевненості у собі.

 

 

 

 

Що таке моделювання зубів та на чому базується наш підхід до дизайну посмішки?

Хтось може запитати: а для чого змінювати те, що створено самою природою? Посмішка людини є такою ж унікальною як відбитки пальців – вона визначає нашу ідентичність. Хто знає, якою має бути “нормальна” посмішка? Хто може точно визначити, що вона є недостатньо гарною? І хто може вирішити, що саме необхідно змінити?

Спеціалісти естетичної стоматології дизайну посмішки, повинні знайти правильні й точні відповіді на ці запитання і підібрати найбільш підхожий метод реставрації зубів.

Зрозуміти, що суспільство вважає привабливим – легко. Для цього варто просто поспостерігати, як люди реагують на своє оточення. Важко не помітити, що деякі типи одягу, форми тіла, зачісок, і навіть посмішок вважаються більш привабливими, аніж інші. Нам від природи властиво копіювати те, що найбільш популярне задля підвищення самооцінки та душевного спокою.

baner3

Насправді таке сприйняття має більше біологічне та фізіологічне, аніж соціально-культурне підґрунтя. Так, ми цінуємо білосніжну посмішку через те, що знебарвленість не властива здоровим зубам – це ознака карієсу. До того ж, повний рот рівних зубів – це ознака повноцінної, функціональної жувальної системи. Лише кілька століть тому людина без зубів стикалася із реальною небезпекою для здоров’я, включно із загрозою голодування. Хоча це уже в минулому – наші уявлення про красу та привабливість інстинктивно пов’язані зі здоров’ям та потребою вижити.

Зрештою, здатність розрізняти «ідеальну» посмішку базується на емоційному враженні, яке людина отримує від погляду у дзеркало – воно суто індивідуальне та особисте. Завдання спеціаліста косметичної стоматології – допомогти кожній людині узгодити її особисті суб’єктивні уявлення про красу відповідно до об’єктивної діагностики та практичних можливостей лікування.

система cerec корекція зубів

 

Передбачення майбутнього результату комп’ютерного моделювання посмішки

Письменник Льюїс Керролл колись писав: «Якщо ви не знаєте, куди ви йдете, вас туди приведе будь-яка дорога”. Інший автор – Лоуренс Дж Пітер – пожартував з цього приводу: “Якщо ви не знаєте, куди ви йдете, то, ймовірно, в результаті ви опинетесь зовсім не там.” Можливо, це цинічні висловлювання, але вони насправді містять глибоку мудрість для тих, хто замислюється над покращенням своєї зовнішності.

Створення дизайну посмішки набагато складніше ніж просто проведення модної процедури. Пацієнти часто звертаються до нас: «Зробіть мені гарну посмішку». Щоб задовольнити таке, здавалося б, просте прохання, потрібно пройти декілька підготовчих етапів. Ефективне планування розпочинається із розмови між пацієнтом та стоматологом. Пацієнту потрібно поділитися своїм баченням кінцевого результату, а стоматологу пояснити й обговорити процеси реставрації зубів за допомогою вінірів, відбілювання, зубних імплантів, коронок та корекції контуру ясен. Щоб оцінити потреби та проблеми пацієнта, стоматологу потрібно дізнатися відповідь на декілька ключових питань: як ви ставитеся до своїх зубів? Що вам подобається, а що ні? Якби ви могли змінити у них будь-що, що б це було?

комп’ютерне моделювання посмішки design smile

Думаючи на кілька кроків вперед, що би ви хотіли в майбутньому? Ці питання націлені на суть обговорення – на проблеми і пріоритети пацієнта. Якщо пацієнт дає відповіді відкрито і чесно, чуйний лікар може зробити висновок про те, що хвилює пацієнта, та візуалізувати бажаний для нього результат.
Це може бути навіть цікаво – напружити фантазію і уявити собі ідеальний результат. Трохи помріяти завжди корисно для будь-якого процесу планування, навіть у створенні нової посмішки. Твердо пам’ятаючи про кінцевий результат, пацієнт і стоматолог можуть зробити наступний крок в плануванні на шляху до мети.

 

“Зараз Ви знаходитеся ось тут” або з чого починається процес моделювання посмішки та реставрації зубів

Перед початком лікування спеціаліст косметичної стоматології дивиться на загальний вигляд обличчя пацієнта для визначення бажаного дизайну посмішки. Цілеспрямовано добираючи матеріали, розміри і пропорції, що відповідають обличчю пацієнта, стоматолог може створити привабливий і збалансований кінцевий результат.

Ви бачили цей напис на картах-схемах на стінах великих будівель: “Ви знаходитеся тут”. Адже лише після того, як Ви дізнаєтесь, де саме ви знаходитесь в даний час, можна успішно прокладати свій шлях далі й вирішувати, в який бік повернути. Те ж саме стосується й косметичної стоматології, що одночасно являє собою і мистецтво, і науку. Стоматолог повинен повністю оцінити всі аспекти стану ротової порожнини пацієнта, щоб визначити відправну точку. Ключем для відровіді має стати всебічний огляд пацієнта.
Зрозуміло, що багато пацієнтів, як правило, зосереджуються виключно на своїх естетичних проблемах. Проте, стоматолог проводить аналіз посмішки в рамках комплексної оцінки. Дослідники і художники ретельно вивчали гарні посмішки і виявили декілька закономірностей, які в сукупності створюють привабливу посмішку. Серед них симетрія лиця – елементи посмішки мають пасувати один до одного, вписуючись у малюнок цілого обличчя. Форма обличчя є дуже важливою: наприклад, деякі люди мають загалом овальну форму, а інші – більш квадратний або навіть конусовидний контур. Окрім форми і типу обличчя, важливими є багато інших характеристик: асиметрія, колір шкіри і обличчя, колір і розташування очей, форма і розмір губ. Хочете вірте, хочете ні, але прийняття до уваги загального вигляду обличчя матиме суттєвий вплив на кінцевий вигляд зубів і ясен. Спеціаліст косметичної стоматології зважає на всі ці фактори і розмірковує, як форма і положення зубів виграють чи програють від поєднання всіх рис обличчя.

етапи корекції зубів design smile

Співвідношення зубів і ясен, що відображається у широкій посмішці, є ключовим фактором при оцінці естетичної зони. Спеціалісти косметичної стоматології часто використовують ретрактори для губ для створення фотографій з метою проектування посмішки. Коли зуби добре вирівняні, рівномірно забарвлені і мають пропорційну форму, посмішка зазвичай в результаті буває приємнішою. Коли під час усмішки ясна відкриваються надто сильно, зуби у порівнянні можуть виглядати занадто малими. Нерівність, асиметрія, карієс на лінії ясен і відколоті краї зубів – все це аж ніяк не додає краси нашій посмішці, роблячи її далекої від ідеалу.

Коли під час посмішки, ми розкриваємо рот, це як театральна завіса, що відкиває сцену позаду неї. На додаток до форми і положення губ, інші аспекти аналізу посмішки включають ті принципи естетичної зони, в яких стоматолог шукає поєднання пропорцій зубів, ясен і тіней, те як вони проявляються у широкій посмішці. Естетика ясен визначається контуром і кольором, створеними яснами навколо зубів; естетика зубів визначається відносними пропорціями форми і розміру, вирівнюванням, симетрією і розташуванням зубів у верхній і нижній щелепах і навіть тим, як вони співвідносяться одні з одними. Нарешті, різні аспекти характеристики зубів використовуються для оцінки якостей кольору і контуру. Разом ці принципи служать для створення візуального враження від Вашої посмішки. За допомогою візуальної оцінки та високоякісного спецалізованого стоматологічного фотографування, стоматолог і пацієнт можуть оцінити, які з цих специфічних факторів викликають незадоволення в людини своєю посмішкою.

Проте, разглядаючи косметичні проблеми, будь-який професійний медик піклується про здоров’я своїх пацієнтів. Як зазначалося вище, естетичні вади (відсутність, нерівність або знебарвлення зубів) часто є показником певного стоматологічного захворювання чи спадкових проблем, що їх спричинили. Повна оцінка пародонту, тобто визначення стану здоров’я опорних конструкцій зубів, кісткової та ясеневої тканин, є дуже важливою, так як вони є основою, на якій тримаються зуби. Навіть якщо пацієнт не усвідомлює наявність деяких з цих проблем, перший обов’язок стоматолога – переконатися, що вони здорові.
Решта комплексного обстеження включає в себе категорії оцінки, які відображають повний аналіз здоров’я порожнини рота. Завдяки використанню рентгенограм, фотографування, моделювання, вимірювань та безпосереднього клінічного спостереження, стоматолог аналізує функції щелепних суглобів пацієнта, стабільність прикусу та здоров’я зубів і ясен. Після накопичення цього повного набору даних, стоматолог буде використовувати всі ці висновки в поєднанні з аналізом посмішки, щоб поставити “остаточний діагноз” – стоматологічний еквівалент фрази “Зараз Ви знаходитеся ось тут”. З твердим розумінням цієї відправної точки і чітким зосередженням на бажаному пункті призначення, пацієнт і лікар тепер готові розглянути різні варіанти й накреслити курс подальших дій.

 

Комп’ютерне моделювання посмішки: на стику мистецтва і технологій

Розглянемо проблеми побудови чи реконструкції будинку. Планування включатиме прийняття рішень щодо дизайну, інженерних питань, матеріалів, підрядників і субпідрядників, і це ще далеко не все! Починаючи від вибору будівельних матеріалів за розмірами кожної кімнати та стилем архітектури, подальший монтаж для кожного будинку буде настільки ж різноманітним, як і їх географічне положення, а остаточний дизайн будинку залежатиме від особистих преференцій власника, який в ньому житиме.

Планування нової посмішки є майже аналогічним. Порівнюючи поточний стан конкретної особи з бажаним результатом, стоматолог може накреслити кілька можливих стратегій для досягнення бажаних цілей щодо дизайну посмішки. До уваги береться взаємозв’язок критеріїв аналізу посмішки і комплексних факторів гігієни порожнини рота. Можна розглянути переваги додаткової участі лікарів інших стоматологічних спеціальностей. Лікар накреслить комплекс доступних лікувальних процедур та пояснить перспективи використання всієї палітри відновлювальних матеріалів для реставрації зубів. Стоматолог і пацієнт разом зважать переваги і недоліки кожного з багатьох варіантів, щоб визначити обсяг лікування та остаточний план для досягнення бажаної посмішки.

Нерідко доводиться залучати різних спецалістів-стоматологів для забезпечення правильного розташування зубів та ясен задля найкращих естетичних результатів. Для досягнення бажаної для пацієнта мети, на додаток до косметичного відновного лікування, було використано як ортодонтичні (пластинки, скоби), так і пародонтичні (лікування ясен) процедури.

Стоматолог, як і художник, може допомогти пацієнтові візуалізувати можливі результати запропонованих рекомендацій з лікування за допомогою фотографічних зображень, аналізу записів і навіть комп’ютерного моделювання зубів. У той час як ці зображення можуть злегка відрізнятися від кінцевого результату, стоматолог може використовувати малюнки або цифрові зображення для опису конкретних процедур та передбачати, як вони впливатимуть на остаточний вигляд.

виготовлення надтонких вінірів

Після зміни розмірів, дизайну кромки, або кутової деформації передніх зубів, кінцевий результат може виявитися “сексуальним”, “спортивним”, або “витонченим”. Звичайно, політ фантазії не має виходити за межі реальності. На цьому етапі спеціаліст косметичної стоматології повинен розглянути прогноз – передбачити, яким чином досягнути та підтримувати кожен аспект бажаного результату. Варіанти можуть бути різноманітними: від обмежених за масштабами до «все включено», від дешевшого до складнішого, від інвазивного до консервативного або від тривалого до виконаного в короткі терміни. Обов’язково слід обговорити питання робочого графіку пацієнта, фінінсові нюанси та інші життєві моменти. Такі реалії, як вік і загальний стан здоров’я, можуть також бути важливими факторами. Деякі процедури можуть підійти для одних пацієнтів і не підійти для інших. Тоді стоматолог, виходячи зі свого клінічного досвіду та наукових даних, рекомендує той варіант реставрації зубів, який найкращим чином відповідатиме інтересам пацієнта.

У моделюванні найбільш оптимального варіанту посмішки кожна людина повинна усвідомити, чим вона готова пожертвувати для досягнення бажаного результату? Чи є достатньо часу і грошей для завершення великих планів з моделювання? Чи є бажання прийняти більш поміркований план покращення? Насамкінець, все зводиться до зваження цінностей кожним пацієнтом. Добре, коли стоматолог і пацієнт працюють разом, щоб визначити найкращий курс дій, коли вони співпрацюють для досягнення практичного і реалістичного вдосконалення посмішки.

 

Втілення плану в життя

До цього моменту комп’ютерний дизайн посмішки залишався на папері, або, можливо, на екрані комп’ютера. Після того, як планування завершено, починається справжня робота: реальні процедури, які виконує спеціаліст косметичної стоматології для створення нової посмішки пацієнта.

Ви можете бути здивовані таким широким розмаїттям технологій, які є сьогодні в розпорядженні косметичного стоматолога, але більшість з них розроблялися протягом кількох десятиліть. Деякі методи – такі як відбілювання, склеювання, оснащення вінірами чи формування емалі – змінюють зовнішній вигляд і форму власних зубів пацієнта. Інші засоби, як наприклад коронки, мостовидні конструкції та імплантати, забезпечують штучне заміщення на постійній основі відсутніх або нездорових зубів, які не можуть бути виправлені за допомогою раніше згаданих процедур.

етапи встановлення вінірів

Ортодонтія також може відігравати певну роль у багатьох планах моделювання посмішки для виправлення прикусу або неправильного зубного ряду. Хоча оптимально ортодонтичні процедури проводяться безпосередньо перед або в період статевого дозрівання, спеціалісти косметичної стоматології можуть ефективно займатися моделюванням посмішки як у дорослому, так і зовсім в зрілому віці. Вдосконалені брекети та інші ортодонтичні конструкції зменшують дискомфорт, покращують їх зовнішній вигляд і навіть заощадждують час.

Деякі з цих процедур включають тільки один візит до стоматолога; інші можуть тривати кілька місяців або навіть років. Незалежно від залучених методів, результат повинен бути однаковим: здорові білі зуби або просто посмішка, яку Ви колись собі омріяли, дивиться на Вас у дзеркалі. Почуття розчарування або замішання змінілось на упевненість, і Ви сміливо ділитесь своєю новою посмішкою зі світом. А ще важливіше те, що одночасно з цим відновлено здоров’я Ваших зубів. Ви стали здоровішими, і це, безумовно, варте того, щоб посміхнутися!

надтонкі вініри найвищої якості

вініри до і після

 

Методи моделювання посмішки

Ось короткий опис деяких з найбільш поширених методів, якими користуються сеціалісти косметичної стоматології, щоб виправити посмішку людини чи зробити її гарнішою:

Відбілювання – застосування хімічної речовини на пероксидній основі, яка наноситься безпосередньо на зуби, щоб видалити незначні плями та знебарвлення.

Склеювання – На зуб наносять акриловий матеріал, надаючи зубу форми та кольору, що відповідають природному вигляду інших зубів пацієнта. В основному використовується для колотих, зламаних або зруйнованих зубів, а також для зміни форми зуба з максимальним його збереженням.

Формування емалі – видалення незначної кількості емалі, зовнішнього шару зуба, щоб поліпшити зовнішній вигляд та форму зуба.

Вініри – тонка оболонка з матеріалу кольору зуба, як правило, з кераміки, спеціально пристосована для прикріплення до передньої поверхні зубів.

Коронки і мостовидні конструкції – це метод, який застосовується для сильно пошкоджених зубів або для заміни відсутніх зубів. Вони зазвичай мають внутрішню серцевину для міцності і зовнішню керамічну оболонку для надання їм вигляду та відчуття на дотик справжніх зубів.

Зубні імплантати – в якості альтернативного рішення для заміни відсутніх зубів, в щелепи пацієнта імплантуються титанові штифти. До цих штифтів кріпляться штучні замінники зубів для відновлення відсутніх зубів над яснами.

Корекція контуру ясен – незначна хірургічна процедура зміни положення тканини ясен, а іноді базової кістки, щоб надати лінії ясен навколо зубів більш правильної форми та покращити її зовнішній вигляд .

 

Share: