Як прикус впливає на поставу та здоров’я хребта

На перший погляд, неправильний прикус та його виправлення є лише стоматологічною проблемою. Проте, начебто незначний недолік має значний вплив на якість нашого життя. Професіонали нашої клініки допогають не лише виправити прикус, але й ідентифікувати справжні причини виникнення проблеми. У цій статті ми коротко розкажемо про причини та наслідки виникнення неправильного прикусу.

Постава людини відповідає певним пропорціям, відповідність яким є ознакою здоров’я, а відхилення вливають на весь організм. Якщо голова людини зміщена на 2-5 см від нормального положення, то тиск на хребет зростає до 5 кг (середня маса голови). Додаткове навантаження провокує викривлення хребта. Правильне положення голови тісно пов’язане з правильним прикусом. Зсув нижньої щелепи та порушення балансу роботи жувальних м’язів (а їх 136!) може спровокувати навіть одна неправильно поставлена пломба. Тому перед оглядом у стоматолога варто перевірити правильність постави та положення голови пацієнта.

Зубощелепна система динамічно змінюється у процесі розвитку і зростання організму. Лише 30% аномалій прикусу є неминучими через їхню спадковість. Решта 70% мають набутий характер і з’являються через відсутність профілактики. Неправильна постава призводить до захворювань суглобів, проблем з травленням та серцево-судинною системою. Зміни відбуваються і в щелепно-лицевій ділянці. Це стається через зв’язок нижньої щелепи й скроневих кісток, які беруть участь у жувальному процесі та є вмістилищем для вестибулярного апарату (внутрішнє вухо і равлик). Наслідком таких змін є труднощі при ходьбі, моториці, викривлення хребта, сколіоз.

Показником гармонійної, розвинутої фігури є розміщення у стоячому положенні голови, лопатково-плечевої артикуляції, стегон, колін і стоп на одній вертикальній осі. При оклюзивних аномаліях (неправильному прикусі) центр тяжіння голови часто зміщується вперед, за вертикальну лінію. Це призводить до зміни постави та додаткового навантаження на шийні м’язи. При неправильному прикусі повернення до правильного положення голови і горизонтальне розташування погляду можливе лише при напруженні м’язів шиї. У пацієнтів із оклюзивними аномаліями спостерігається зміщення положення голови, западання грудної клітки, зменшення її розміру ззаду, або спереду, зміна кута нахилу ребер, виступання лопаток, випинання живота, викривлення гомілок, плоскостопість.

Існує і зворотна тенденція: функціональний стан опорно-рухової системи визначає поставу і впливає на формування кістково-м’язово-зв’язкового апарату. Аномалії оклюзії (прикусу) можуть бути як причиною, так і наслідком порушень опорно-рухового апарату. У цьому випадку зафіксовані позотонічні рефлекси, які зумовлені шкідливими звичками. Вони провокують неправильну поставу і, відповідно, сприяють розвитку зубощелепних аномалій.

Тому для успішного виправлення неправильного прикусу важливо не лише повернути зубам правильне положення, але й позбутися проблем з хребтом, зміцнити м’язи всього тіла. Одне із першочергових завдань полягає в тому, щоб повернути м’язам початкову амплітуду, адже при порушеннях хребта вони «звикають» працювати неправильно, що ускладнює повернення правильної постави.

У нашій клініці ми віддаємо перевагу комплексному підходу до лікування неправильного прикусу, а не лише локальному вирішенні проблеми.

Якщо Ви бажаєте виправити прикус – просто запишіться до нас на прийом. Ми потурбуємося про все інше!

Share: